Sabrina Carpenter a captat toate privirile la Met Gala 2026, evenimentul de top al modei mondiale desfășurat la Metropolitan Museum of Art din New York. Artista, câștigătoare a unui premiu Grammy, a purtat o creație Dior spectaculoasă, însă secretul ținutei a stat într-un detaliu pe care puțini l-au observat de la distanță.
O rochie țesută din istoria Hollywoodului
Să fim serioși, cine nu a visat măcar o dată la farmecul vechiului Hollywood? Sabrina a adus acest vis la viață pe covorul roșu, purtând o rochie Christian Dior accesorizată cu bijuterii Chopard. Numai ca surpriza uriașă a stat în materialul complet neobișnuit al creației. Rochia a fost realizată manual din fâșii de peliculă foto vintage, extrase direct din filmul clasic „Sabrina” din 1954, în care a strălucit legendara Audrey Hepburn.
Pe acele fâșii miniaturale de film se puteau distinge clar, la o privire atentă, cadre iconice cu Audrey Hepburn, Humphrey Bogart și William Holden. Această alegere vestimentară a adăugat un plus de mister și glam specific Hollywoodului de altădată întregii sale apariții.
Estetica „Sabrinawood” și un an plin de succese
Te-ai întrebat vreodată cum reușesc unele artiste să își reinventeze constant stilul și să rămână autentice? Cântăreața a explorat intens această estetică retro în ultima perioadă, construindu-și concertul de la festivalul Coachella în jurul iconografiei Hollywoodului vintage. Ea însăși a numit această eră personală „Sabrinawood”. După cum notează Revistaioana, vedeta a integrat inteligent elemente din filmul care îi poartă numele pentru a-și eleva imaginea.
Dar succesele ei nu se opresc la modă. Cu doar trei zile înaintea galei, artista a lansat oficial prima ei colaborare muzicală cu Madonna, o piesă intitulată „Bring Your Love”. Acesta este single-ul principal de pe viitorul album al Reginei Pop, „Confessions II”. Cele două creaseră deja un moment special pe scenă la Coachella, cântând împreună hiturile „Vogue” și „Like A Prayer”.
Iar programul ei (extrem de încărcat, de altfel) a fost o dovadă clară a muncii depuse. Vedeta a încheiat turneul Short n’ Sweet Tour la finalul lunii noiembrie, a bifat o a doua interpretare live la premiile Grammy în februarie și a apărut pe coperta ediției din 2026 a publicației The Hollywood Reporter.
Arta și moda, o expoziție de neuitat
Pentru ediția din 2026, codul vestimentar al galei a fost „Fashion Is Art”. Expozitia din acest an a muzeului, intitulată „Costume Art” și curatoriată de Andrew Bolton, a avut o temă clară.
Conform descrierilor oficiale ale organizatorilor, expoziția a promis să „exploreze relația dintre îmbrăcăminte și corpul de dedesubt”.
O temă generoasă.
Lista femeilor puternice care au prezidat evenimentul a fost una fabuloasă: Beyoncé, Nicole Kidman, Venus Williams și Anna Wintour au fost co-președintele galei. În același timp, Jeff Bezos și Lauren Sánchez Bezos au ocupat rolurile de președinți onorifici. Până la urmă, Sabrina Carpenter nu a fost doar o simplă invitată. Ea a făcut parte direct din comitetul gazdă al galei, alături de nume sonore precum Zoë Kravitz, Doja Cat, Sam Smith și Gwendoline Christie.




